وبسایت شخصی پرویز درگی معلم بازاریابی

مدیریت بهتر کاروکسب با غلبه بر استرس 27 تیر
admin لایک 0 دیدگاه

مدیریت بهتر کاروکسب با غلبه بر استرس

هیچ کس در دنیای مدرن امروزی نمی‌تواند ادعا کند که زندگی سخت‌تر از گذشته نشده است. در حقیقت چالش‌های زندگی روزمره به بخشی از تفریح و سرگرمی ما تبدیل شده‌اند به طوری که اگر یک روز بر حسب اتفاق چالشی برای‌مان پیش نیاید انگار یک جای کار می‌لنگد.

زمانی که وارد بحث کاروکسب می‌شویم این دغدغه‌ها و استرس‌ها بیشتر هم می‌شوند زیرا بحث مسائل مالی پیش می‌آید و یک مدیر از طرفی باید به سودآوری مجموعه‌اش فکر کند و از طرف دیگر به فکر کارکنان خود باشد تا آنها نیز با رضایت خاطر کار خود را انجام دهند.

به همین دلیل برای اینکه بتوانیم کاروکسب خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم نیاز است بتوانیم برای غلبه بر استرس محیط به فکر چاره باشیم. در ادامه پیشنهاداتی در این زمینه به شما شده است.

 

1. برنامه‌های کاربردی گوشی همراه

تغییرات فناوری در روزگار ما باعث شده امور مربوط به کاروکسب خود را به خلاقیت و البته راحتی بیشتری انجام دهیم. برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن‌ها) کار را برای مدیران آسان‌تر از گذشته کرده‌اند. امروزه برای جزئی‌ترین امور اداره یک کاروکسب یک برنامه کاربردی وجود دارد پس می‌توان از قابلیت‌های این برنامه‌های کاربردی استفاده کرد و بخشی از استرس ناشی از مدیریت کاروکسب را از بین برد. این برنامه‌های کاربردی بر خلاف بعضی از نرم‌افزارها ارزان‌قیمت هستند و کاروکسب‌های کوچک نیز می‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

 

2. تمرینات ورزشی

تقریباً به هر متن و کتابی درباره مدیریت استرس مراجعه کنیم یک توصیه مشترک در همه آنها جدی گرفتن ورزش است. اگر اخیراً متوجه شده‌اید برای مدیریت کاروکسب خود دچار استرس می‌شوید، یکی از بهترین راه‌های مدیریت این استرس روی آوردن به تمرینات ورزشی است. 

بر اساس گزارش انجمن اضطراب و افسردگی امریکا، ورزش کردن یک عنصر کلیدی در سلامت روانی است. از کجا شروع کنیم؟ اگر به ورزش کردن عادت نداریم بهتر است قدم‌های اول را کوتاه برداریم و به تدریج تمرینات‌مان را سنگین‌تر کنیم. مطمئن باشید خودتان از حس خوبی که بعد از یک دویدن 20 دقیقه‌ای خواهید داشت، متعجب خواهید شد.

در صورتی که فرهنگ سازمانی‌تان اجازه می‌دهد، می‌تواند با کارکنان خود به صورت گروهی و در روزهای مشخصی به ورزش کردن بپردازید. اینگونه روح کار تیمی در سازمان بیش از پیش گسترش می‌یابد.

سعی کنید بر حسب علاقه خود، یکی از این سه فعالیت را حتماً در برنامه ورزشی‌تان بگنجانید: پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری. طبق تحقیقات انجام شده انرژی مثبت بسیار زیادی در اثر این فعالیت‌ها در فرد ایجاد می‌شود. علاوه بر این، استقامت و صبر فرد در اثر این فعالیت‌ها افزایش می‌یابد که برای مدیریت بحران در دنیای پر از مشغله امروزی بسیار کاربردی است.

 

3. رژیم غذایی

رعایت کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل همانند ورزش کردن تأثیر بسیار مثبتی روی کم شدن استرس فرد دارد. استرس اغلب به این دلیل ایجاد می‌شود که اتفاقاتی پیش می‌آیند که از کنترل ما خارج هستند. نکته مثبت این است که غذا خوردن از جمله فعالیت‌هایی است که در کنترل خود ما است. این به ما قدرت می‌دهد که با انتخاب یک رژیم غذایی مناسب و سالم جلوی استرس را بگیریم. 

متأسفانه مشغله کاری باعث می‌شود که رژیم غذایی سالم اولین چیزی باشد که فدای کار و جلسه و پروژه می‌شود. خیلی از مدیران را دیده‌ام که برای اینکه وقت بیشتری برای کار کردن داشته باشند به فست‌فود روی می‌آورند یا اینکه کلاً وعده غذایی ناهار یا صبحانه را حذف می‌کنند. در بلندمدت، این موضوع روی سلامت ما تأثیر خواهد گذاشت پس بهتر است تا زمانی که دیر نشده به فکر خود باشیم.

 

 

سبز باشید

 

درباره وبلاگ
من نوشتن را دوست دارم هر روز می نویسم .با بنیان گذاری TMBA و زیر مجموعه های آن شامل : آموزشگاه بازارسازان،شرکت نوربیز، کانون تبلیغاتی ضمیر بازار، مجله بازار یاب بازارساز، مجله TMBA، انتشارت بازاریابی، فروشگاه کتاب، دپارتمان مشاوره، دپارتمان تحقیقات بازاریابی و... سعی کرده ام با همراهی همکارن صمیمی در نهایت توان در خدمتگزاری به جامعه کار و کسب ایران بکوشم.