تلفیق قیمت گذاری دینامیک با قیمت گذاری شخصی سازی شده

تلفیق قیمت گذاری دینامیک با قیمت گذاری شخصی سازی شده

شرکت هایی که محصولات یا خدماتی انقضاپذیر یا فصلی (مانند آژانس های مسافرتی، ایرلاین ها و...) را به فروش می رسانند در قیمت گذاری خود به نحوی عمل می کنند که بر اساس موجودی محصول یا خدمت، قیمت آن تعیین می گردد. به این نوع قیمت گذاری، قیمت گذاری دینامیک گفته می شود. علاوه بر تغییر قیمت بر اساس زمان و موجودی محصول، یک شرکت می تواند قیمت کالای خود را بر اساس اطلاعاتی که از مصرف کننده در اختیار دارد نیز تنظیم کند. به این نوع قیمت گذاری، قیمت گذاری شخصی سازی شده گفته می شود. در اینجا می خواهیم به بررسی ارتباط این دو نوع قیمت گذاری با یکدیگر بپردازیم.
امروزه بسیاری از شرکت ها از این قابلیت برخوردار هستند که اطلاعات زیادی را در مورد مشتریان خود و رفتار خرید هریک جمع آوری کنند. این دسته از شرکت ها می توانند سراغ قیمت گذاری شخصی سازی شده بروند. در اینجا باید به چند نکته توجه کرد. ابتدا اینکه در صنایعی مانند گردشگری، هتل داری و فروش پوشاک که مشتریان به قیمت های متفاوت عادت کرده اند، این نوع قیمت گذاری تأثیرگذاری بیشتری دارد. برای مثال مشتریان با شناور بودن قیمت های تورهای مسافرتی کاملاً آشنا هستند. نکته مهم دیگر این است که موفقیت در قیمت گذاری شخصی سازی شده تا حد زیادی بستگی به مدیریت درست ادراک مشتری از فرایند قیمت گذاری دارد. در حقیقت نباید این تفکر را در ذهن مشتری به وجود آورد که عده ای از مشتریان VIP هستند که با آنها برخورد متفاوتی می شود و سایرین مجبور هستند قیمت بیشتری را بپردازند. 
بخاطر دارم یکی از برندهای مطرح پوشاک زمانی که این استراتژی قیمت گذاری را در دستور کار خود قرار داده بود، به علت عدم توجه به ادراک مشتریان از این تصمیم، با انتقادات فراوانی مواجه شده بود تا جایی که عده ای از مشتریان می گفتند این شرکت از آنها پول بیشتری می گیرد تا جایگزین تخفیفاتی کند که به عده کمی از مشتریان نور چشمی خود می دهد. 
برای رفع این قبیل مشکلات امروزه برندهای معروف پوشاک اقدام به صادر کردن کارت وفاداری برای مشتریان خود کرده اند. مشتریانی که خرید بیشتری انجام داده باشند صاحب اعتباراتی می شوند که در خریدهای بعدی از آن بهره خواهند برد. این استراتژی چند مزیت دارد که در ادامه به توضیح درباره آنها می پردازم :
• مزیت اول، استفاده از کارت های وفاداری و به طور کلی دادن اعتبار به مشتری این است که دغدغه تخفیف دادن برای شرکت کاملاً از بین می رود. زمانی که به مشتری اعتباری می دهید که کاملاً برایش روشن و شفاف است دیگر نیازی نیست سر تخفیف دادن یا ندادن وارد مذاکره شوید.
• نکته بعدی این است که با این روش، تناقض بین قیمت گذاری دینامیک و قیمت گذاری شخصی سازی شده از بین می رود و مشتری می تواند بسته به اعتباری که دریافت کرده از هر دو نوع آفر بهرهمند گردد. 
• همچنین با این روش مشتریان برداشتی تبعیض گونه از اقدامات شرکت نخواهند داشت و برایشان کاملاً توجیه پذیر خواهد بود که عده ای به دلیل وفاداری خود، اعتبار بیشتری دریافت کنند. بنابراین اگر دو مشتری که محصولی یکسان را خریده اند در صف پرداخت متوجه شوند که قیمت پرداختی آنها متفاوت از یکدیگر است، دلیل این تفاوت را کاملاً درک خواهند کرد. 

سبز باشید
 

send_telegram


نام :
تصویر امنیتی :
متن :