وبسایت شخصی پرویز درگی معلم بازاریابی

کلیدهای موفقیت در کسب و کار: نکاتی که باید بدانیم 27 تیر
admin لایک 0 دیدگاه

کلیدهای موفقیت در کسب و کار: نکاتی که باید بدانیم

بی‌تردید یکی از مشخصات بارز کارآفرینان، میل زایدالوصف ایشان به دستیابی به موفقیت از طریق روشهای متمایز و خودساخته است. کارآفرینان زبده در حل مسائل گوناگون تبحر خاصی داشته و قادرند تحت فشارهای گوناگون به خوبی انجام وظیفه کنند. آنها عمیقاً باور دارند که مقیاس واقعی هوش، اعمال ایشان است. کارآفرینان موفق، قدردان دیدگاهها و رویاهای خود بوده وبرای اجرای رویاهای خود یک برنامه‌ی روشن و واضح دارند. اگر می‌خواهید موفق شوید، باید آنچه را که انسانهای موفق و نوابغ پیش از کسب شهرت انجام داده‌اند فرا بگیرید و رموز موفقیت ایشان را بیاموزید تا شما نیز بتوانید به موفقیتهای رفیع دست یابید.
انسانهای موفق عموماً دارای ویژگیهای زیر هستند.
انسانهای موفق
•    عمل گرا هستند
•    خود اتکا هستند
•    خودشناس‌اند
•    از تغییر نمی‌ترسند
•    سخت کوشند اما سخت‌کوشی را کافی نمی‌دانند
•    از شکستها درس می‌گیرند
•    اشتهای بالایی برای موفقیت دارند
•    شغل خود را عاشقانه دوست دارند
•    میان کفه‌های کار و زندگی تعادل برقرار می‌کنند
•    به سلامت جسم و روح خود توجه دارند
•    اهل توکل هستند
•    از چالش ها استقبال می‌کنند
•    آینده شناسند و با آن رو‌راست هستند
•    اهل برقراری ارتباط هستند و ..
در ادامه وقت آن است که زندگی را چنانچه می‌پنداشتیم، زندگی کنیم و با بکارگیری اصول موفقیت افراد نام‌آور همان نتایج چشم‌گیر را بدست آوریم.

انسانهای موفق چگونه‌اند؟
انسانهای موفق در چهار ویژگی اساسی مشترک هستند:
انسانهای موفق نق نمی‌زنند.
لو هولتز یکی از برجسته ‌ترین مربیان فوتبال آمریکا است که توانست برای نخستین بار در طول تاریخ، شش تیم دانشگاهی را  به مسابقات فینال برساند. او جمله‌ای در خور توجه دارد که شنیدنش خالی از لطف نیست: «کسی که از کج و کوله رفتن توپ و گل نشدن آن آه و ناله می‌کند ، احتمالاً همان کسی است که توپ را انداخته است. » حتی شکایت کردن نیز فلسفه‌ی خود را دارد و انسان زمانی باید لب به شکایت بگشاید که اعتقاد داشته باشد گزینه بهتری نیز وجود دارد.
بنابراین اگر به وجود چیز بهتری باور ندارید. دلیلی هم برای شکوه و گلایه وجود نخواهد داشت. نق زنی به معنای آن است که چیز بهتری را ترجیح دهیم، اما قدرت ریسک کردن برای آن را نداشته باشیم . دستیابی به موفقیت و رسیدن به جایگاه مطلوب مستلزم ریسک ‌پذیری و کنار گذاشتن نق زنی است. با افراد شاکی نشست و برخاست نکنید و دست از نق زدن بیجا بردارید و خود را آماده‌ی محقق ساختن رویاهایتان کنید. پس یاد بگیریم که به جای گله کردن، تلاش کنیم تا وضعیت بهتری را به وجود آوریم.

افراد موفق خود را تایید می‌کنند:
جیم کری یکی از طنزپردازان و هنرپیشگان شناخته‌شده‌ی سینمای جهان است. او می‌گوید: «همیشه‌ی خدا به معجزه باور داشتم. هروقت بیکار بودم، شبانه سری به یکی از خیابانهای مشهور شهر می‌زدم تا از آن بالا شهر را زیر پای خود ببینم. آن بالا می‌ایستادم، دستهایم را باز می‌کردم و با خود می‌گفتم "همه آرزو دارند با من کار کنند. انصافا که هنرپیشه فوق‌العاده‌ای هستم و تعداد زیادی پیشنهاد برای بازی در فیلم‌های خوب  و بزرگ دارم.." بعد آنقدر این حرفها را تکرار می‌کردم که حتی خودم هم باورم می‌شد که قرار است در چند فیلم خوب ایفای نقش کنم. بعد برمی‌گشتم و آماده می‌شدم تا با دستانی خالی و ذهنی سرشار دنیا را فتح کنم. همیشه با خود میگفتم که کلی پیشنهاد بازی دارم، فقط هنوز وقت آنها نرسیده است.»
جیم کری موفقیت خود را مدیون خودباوری و قدرت تایید خویشتن است. انسانهای موفق همواره ضمیر ناخودآگاهشان را با افکار و تصاویر ذهنی مثبت بمباران می‌کنند. بروس‌لی از جمله دیگر شناخته‌شدگان ورزشهای رزمی وسینمای هالیوود است. از بروس‌لی نامه‌ای خواندنی برجای مانده که آن را برای خود نوشته است:
«تا سال 1980، مشهورترین ستاره ی شرقی در فیلمهای هالیوودی خواهم بود و ده میلیون دلار هم پس‌انداز میکنم. هربار که در مقابل دوربین قرار بگیرم، بهترین بازی خود را به نمایش خواهم گذاشت... ». و این تصورات به حقیقت پیوستند. بروس‌لی توانست با اتکا به نیروی خودباوری و تایید خود به موفقیتی عظیم و شهرتی جهانی دست یابد.

افراد موفق مرد میدان هستند
تئودور روزولت از مشاهیر تاریخ جهان و سرامدان عالم سیاست می‌گوید: «کار بی‌ارزشی است که روی لغزش مردان بزرگ انگشت بگذاریم و یا اشتباهات مردان میدان عمل را بزرگ جلوه دهیم. ارزش و اعتبار واقعی از آن کسی است که در کارزار نبرد حاضر باشد و رد غبار، عرق و خون برپیشانی‌اش پیدا باشد. انسانهایی که دلیرانه می‌کوشند، شجاعانه اشتباه می‌کنند و بی‌درنگ در صدد جبران برمی‌آیند. افرادی که اشتیاق فداکاری و پا فشاری در مسیر کارهای باارزش را درک می‌کنند و می‌دانند که پایان شب سیه سپید است. اینان حتی اگر زمین خورده  و به مطلوبشان دست نیابند از سست عنصران کاهلی که شعار "نه پیروزی و نه شکست" را ورد زبان دارند، برترند و ارزششان والاتر است.»سخن روزولت در راستای ستایش از عاملین و افراد اقدام گرا است. پس برنامه‌ریزی عالی داشته و متعهد به اجرای آن باشیم.
هرگز کار امروز را به فردا واگذار نکنیم و دیگران را با کاری که خود می‌توانیم از پس انجام آن برآییم به دردسر نیندازیم.

افراد موفق اهل تصمیمات شجاعانه‌اند 
پیتر دراکر از جمله کسانی است که نمی‌توان او را  به‌راحتی از فهرست افراد موفق کنار گذاشت. او مردی است که مدیریت را از نو اختراع کرد و جهان کسب و کار را تا سالها تحت تأثیر خود قرار داد. وی در کتابها و مقالات پرشمار و ارزشمند خود وقایع بسیاری را پیش بینی کرده است. خود او اعتقاد دارد که کسب و کارها و برندهای موفق نتیجه‌ی تصمیمات شجاعانه‌ای هستند که قبلاً توسط انسانهایی شجاع گرفته شده‌اند. دراکر نوعی کنجکاوی سیری ناپذیر نسبت به کشف ناشناخته‌ها داشت. همین عامل سبب شد تا در دوره‌ای که بسیاری از اندیشمندان قلم‌های خود را زمین گذاشته بودند، وی بتواند با تصمیمی شجاعانه اولین اثر برجسته خود به نام پایان عصر انسان اقتصادی را منتشر کند و متعاقب آن آثاری دیگر را در نتیجه این تصمیم شجاعانه به‌رشته تالیف در آورد.
پس تصمیمات شجاعانه بگیریم و شجاعانه در راستای تحقق این تصمیمات تلاش کنیم.

 

سبز باشید

درباره وبلاگ
من نوشتن را دوست دارم هر روز می نویسم .با بنیان گذاری TMBA و زیر مجموعه های آن شامل : آموزشگاه بازارسازان،شرکت نوربیز، کانون تبلیغاتی ضمیر بازار، مجله بازار یاب بازارساز، مجله توسعه مهندسی بازار، انتشارت بازاریابی، فروشگاه کتاب، دپارتمان مشاوره، دپارتمان تحقیقات بازاریابی و... سعی کرده ام با همراهی همکارن صمیمی در نهایت توان در خدمتگزاری به جامعه کار و کسب ایران بکوشم.