گاه اگر مشغله بگذارد و فرصتی دست دهد، زمانی را صرف تماشای فیلم‌های دیدنی می‌کنم. و البته نگاه دانشگاه- بازاری خودم را نیز چاشنی این تماشا می‌کنم. فارست‌گامپ به یقین یکی از برترین و درخشان‌ترین فیلم‌هایی است که تاکنون دیده‌ام والبته آموزنده‌ترین آنها، خط جذاب داستانی و حس فوق‌العاده‌ی ناشی از فیلم، وجود انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 تمام حرف فیلم این است که دیوانگی سرشار از فرزانگی است و در واقع این ما هستیم که دنیا را محدود ساخته‌‌ایم. این فیلم تاکید ویژه‌ای بر انسانیت و کرامت انسانی دارد، و موجب تغییر نگرش آدمی نسبت به زندگی می‌شود. این فیلم، داستان مردی خودساخته به نام فارست‌گامپ (با بازی درخشان تام‌ هنکس) است که به صورت مادرزادی دچار عقب‌ماندگی و اختلال حرکتی- ذهنی است.
دوربین در صحنه‌ای، یک ایستگاه اتوبوس را به تصویر می‌کشد که فارست‌گامپ روی سکوی آن نشسته،‌گویی که انتظار چیزی را می‌کشد. در این حین، او در افکار خود غوطه‌ور می‌شود و نزدیک به پنجاه سال از زندگی پرفراز و نشیب خود از کودکی تا حال را در ذهن مجسم می‌کند. نیم قرن از تاریخ کشور آمریکا، از ذهن آرامش‌یافته او عبور می‌کند. فارست، مرد ساده دلی است که در کودکی بهره هوشی پایین‌تری به نسبت هم‌سن و سالانش داشته است. تمام دنیای فارست‌گامپ در مادرش خلاصه می‌شود، زنی صبور که من را به یاد مادران مهربان ایرانی می‌اندازد. مادر فارست، با دقت فراوان و بی‌توجه به حرفهای مردم، تمام حوادث اطراف را با زبانی ساده برای فرزند دلبندش توصیف می‌کند. فارست‌گامپ درکودکی دچار اختلال جسمی است و به کمک داربستی فلزی که به پای او بسته شده و حکم نگهدار را دارد راه می‌رود. او برای خود همبازی ندارد، جز جنی که او نیز درگیر بی‌مهری‌های خانواده خویش است. جنی باعث می‌شود که فارست‌گامپ از بند محدودیتهای جسمی و ذهنی خود خلاصی یابد. به گونه‌ای که طی حادثه‌ای، حرفهای جنی باعث می‌شود که داربست فلزی بشکند. این شکستن گویی تداعی‌گر  درهم شکستن  قید و بندها و زنجیرهای خودساخته است،  به گونه‌ای که گامپ به شکل باورناپذیری درمی‌یابد که قدرت و استعدادی بی‌بدیل در دویدن دارد. همانگونه که گفتم، فیلم هوشمندانه نیم قرن از تاریخ امریکا را به تصویر می‌کشد. فارست‌گامپ حالا دیگر بزرگ شده و می‌خواهد برای جنگ به ویتنام برود. در لحظه خداحافظی، جنی از دوست همیشگی خود فارست‌ می‌خواهد که به جای شجاعت به خرج‌دادن و خیره‌سری در مقابل خطرات، تنها بدود و خود را از مهلکه دور کند. فارست استعداد بی‌نظیری در دویدن دارد. او در حین خدمت، با جوان سیاه‌پوستی به نام بوبا دوست می‌شود. ارتش آمریکا هر لحظه بیشتر در باتلاق ویتنام فرو می‌رود. بمبارانهای پیاپی رمق گردانی را که فارست‌گامپ نیز در آن مشغول خدمت است گرفته است.با فرمان فرمانده گردان و شدت گرفتن بمباران ، فارست شروع به دویدن می‌کند. اما در این حین به یاد رفیق شفیق خود بوبا می‌افتد وبرای نجات او باز می‌گردد. اما در طول این مسافت، چندین مجروح را از مرگ حتمی نجات داده و دوان دوان به نقطه امن می‌برد. او به همین دلیل، مفتخر به دریافت مدال افتخار از دستان ریاست جمهور می‌شود. فارست در جنگ زخم برداشته و دوران نقاهت را سپری می‌کند و در این مدت به دیگر استعدادهای خود از جمله مهارت در بازی پینگ‌پنگ پی می‌برد.
 فیلم سرشار از سکانسهای طلایی است و بیننده را از لحاظ احساسی درگیر می‌کند. فارست میدود تا بلکه رستگار شود و دست آخر هم به مراد دلش می‌رسد. فارست گامپ یک کلاس درس برای تمامی ما است. همواره به معجزه تصویر اعتقاد داشته‌ام و در سمینارها وکلاسها، برشهایی از فیلم‌ها و تیزرهای آموزنده را به نمایش گذاشته‌ام تا واکنش حضار را رصد کنم. شاید پر بیراه نیست که بگویم در دیدن لذتی هست که در خواندن نیست.
 فارست گامپ، نمونه کامل یک عالم، عامل، عاشق است. او نماد تقابل با پوچی و بی‌‌محتوایی انسانهای مدرن است و افراد را به فکر فرو می‌برد که از کجا آمده‌اند و آمدنشان بهر چه بوده است. فارست گامپ سرسپرده‌ی لحظه‌ حال است و برای آینده تقلا می‌کند. او مصداق بارز این  مثال است: " با زندگی نجنگ، در زندگی بجنگ".
با این مقدمه نسبتا طولانی، در ادامه توجه همراهان را به برشهایی آموزنده از این فیلم دیدنی جلب ‌می‌کنم .


فارست گامپ: عالم، عامل،عاشق
•    همیشه یاد بگیریم و عالم باشیم
*دیالوگ :
«فارست گامپ: مامان همیشه جوری توضیح میده که من هم بفهمم داستان از چه قرار بوده».
فارست گامپ به ظاهر از لحاظ ذهنی دچار مشکل است، اما این اختلال موجب نشده که او از یادگیری غافل باشد. البته گامپ راه و روش خود را برای یادگرفتن دارد. ساده‌گویی، موهبتی است که برخی از آن بهره‌مندند. افراد ساده‌گو کسانی هستند که خود ابتدا موضوع را هضم و بعد می‌کوشند تا آن را به ساده‌ترین شکل ممکن به دیگران بیاموزند. گامپ که در ابتدا به کمک اسکلتی فلزی متصل به پای خود راه می‌رود، دویدن را می‌آموزد و یا به عبارت بهتر آن را در درون خود کشف کرده و پرورش می‌دهد، و بعدها راه و رسم نجات انسانها و دیگر مهارتها را می‌آموزد. همه اینها به خاطر شیفتگی او به آموختن است.
فارست گامپ به من آموخت که خداوند ناظر بر اعمال ما است و در همه حال دست یاری‌گر او همراهمان است. او به ما یاد می‌دهد که هر انسانی یک تراژدی دارد که باید با آن دست و پنجه نرم کند. تراژدی فارست گامپ، تنها مرگ است. اما او به خود قول می‌دهد که دلیرانه با فرشته مرگ گلاویز شود و تسلیم نگردد. اوبه ما می‌آموزد که به هر آنچه باور داریم خواهیم رسید.

•    بهترین خود باشیم و عامل باشیم
*دیالوگ:
«خانم گامپ (مادر فارست): باید از آنچه خداوند به تو عطا کرده به بهترین نحو ممکن استفاده کنی.»
همیشه گفته‌ام که بهترین نسخه موجود از خود باشیم. هر چند که این کار بسیار پیچیده است، چرا که اساساً مدیریت بر خویشتن دشوارترین وظایف است. بهترین بودن یعنی آنکه بیشترین اثر بخشی را داشته و مسئولیت‌پذیر باشیم. بهترین بودن یعنی بتوانیم شایستگی‌هایمان را بشناسیم و به بهترین وجه ممکن از آنها بهره ببریم. بهترین بودن از خودشناسی آغاز و به خودباوری می‌انجامد.
در سمینارهایم همواره بر اجرای فرمول زندگی که برگرفته ازکلام مولایمان است، اشاره می‌کنم. فرمولی که طبق آن، اندیشه‌های ما کلمات و احساسات‌مان را شکل می‌دهد. احساسات اعمال ما را می‌سازند و اعمالمان عادت‌هایمان را و برآن اساس شخصیت‌مان شکل می‌گیرد. فارست گامپ، نماد شخصیتی خودساخته است و این شخصیت افراد است که سرنوشت‌شان را رقم می‌زند. پس منشاً سرنوشت هر شخص، اندیشه‌های او است، لذا باید خویش را باور کرد. گاه در پایان سخنرانی‌هایم به یاد یار آسمانی شده، مجتبی کاشانی عزیز، شعر " خویش را باور کن" را می‌خوانم. که در ادامه بخشی از آن را با هم می‌خوانیم.


هيچکس جز تو نخواهد آمد…
هيچ بذري بي تو
روي اين خاک نخواهد پاشيد
خرمني کوت نخواهد گرديد
هرکجا چرخي بي چرخش تو
هر کجا چرخي بي چالش و بي خواهش تو
بي توانايي انديشه و عزم تو نخواهد چرخيد
اسب انديشه خود را زين کن
 تک سوار سحر جاده تو بايد باشي...


باز تاکید می‌کنم که، سرنوشتمان را باید با دستان خود بسازیم و عامل باشیم. در یک دیالوگ به یادماندنی دیگر فارست گامپ از مادر خود سوال می‌کند که، «مادر سرنوشت من چیست؟» مادر او در پاسخ می‌گوید که «سرنوشت تو چیزی است که باید خود آن را خلق کنی». آن که سرنوشت راتعریف می‌کند، خود ماییم. سرنوشت یعنی عاشق بودن، بهترین بودن وتوجه به خود و دیگران،  باور داشتن به خود، غلبه بر تراژدی‌های زندگی، شکستن مرزهای خود ساخته و یاری‌گرفتن از پروردگار. این زندگی ما است  و نباید نسبت به آن بی‌تفاوت و خنثی باشیم، بلکه باید در مواجهه با آن از خود موضعی قاطع داشته باشیم. چون این ماییم که سرنوشتمان را رقم می‌زنیم. پس به یاد داشته باشیم که آینده را می توان به نفع خود مهندسی کرد.

•    معنای عشق را درک کنیم و عاشق باشیم
دیالوگ:
«فارست گامپ: جنی چرا من رو دوست نداری ؟
(جنی لب از لب نمی‌گشاید)
فارست گامپ: خوب من میدونم مرد باهوشی نیستم، اما میدونم عشق یعنی چی!»


به قول مولانا، "عشق اسطرلاب اسرار خدا است." عشق را توصیف کنیم، در جست‌وجوی آن باشیم، عشق بورزیم، عاشقانه فکر کنیم، دوست داشتنی باشیم ، دیگران را دوست بداریم، با عشق آغاز  و با عشق پایان بخشیم و در یک کلام عاشق باشیم، تا باشیم.
پس عشق را در درون خود بجوییم و تمام هم و غم خود را به پرورش آن معطوف کنیم. چرا که به قول جبران خلیل جبران، «زندگی بدون عشق مثل درختی بی‌برگ و بار است.»
در پایان یکی از اپیزودهای ماندگار این فیلم را تقدیم همراهان می‌کنم، خوشحال می‌شوم که اجازه دهید دیگر همراهان نیز از دیدگاه شما و تحلیل‌تان مطلع شوند.


سبز باشید

11 دیدگاه :

 • ۱ آذر ۱۳۹۲

  از مطالعه این مطلب حض وافری بردم. شخصا چنین تحلیلهایی رو فراوان دوست دارم. فیلمهای زیادی هم دیدم که دارای محتوی ماندگاری بودند. البته حقیر سواد حضرتعالی رو ندارم ولی فیلمهایی مثل رستگاری در شاوشنگ ، جنگجوی درون ، محدودیت ( نامحدود ) و ... رو وقتی که میدیدم حس میکردم که تهیه کنندگان این فیلمها به عوض خدمتی که به انسان کردند لایق سکونت در بهشت خواهند بود .
  نمیدونم سریال کره ای تاجرپوسان که چند سال از سیما پیش پخش شد رو دیدید یا نه ، این سریال هم که محوریت اون بر بازاریابی و فروش بود و پیام والایی در عجین بودن این امور با کرامت انسانی داشت رو بنده بصورت دی وی دی تهیه کردم و هر سال حداقل یکبار کامل از ابتدا نگاه میکنم :smile: هم لیاقت چنین تحلیلهایی داره و طبق شوخی دوستان باید بعنوان یکی از دروس در دانشگاههای مدیریت ما دیدنش الزامی بشه.
  امیدوارم در آینده نیز چنین تحلیلهای شیوا و موثری رو از ما دریغ نفرمائید و بتونیم همواره از آموزه های شما استاد بزرگوار بهره مند باشیم. خداوند به شما طول عمر با عزت و سعادت و سلامت عطا کناد.
  پاسخ:سلام.سریال های کره ای درسهای ارزشمندی برای زندگی و کسب و کار دارند و با دقت انها را دنبال می کنم هم اکنون برای بار دوم سریال جومونگ از شبکه تماشا در حال پخش است.که نکات اموزشی فراوانی برای همراهان عالم عامل عاشق دارد..
 • علی :

  ۱ آذر ۱۳۹۲

  با سلام و صبح به خیر، آخر هفته زیبایی رو برای شما و بازدیدکنندگان آرزو دارم
  این یکی از بهترین مقالاتی بود که از شما خواندم، اپیزودی که در آخر گذاشتید، یک شاهکار انسانی بود و تواناییهای انسان رو به رخ میکشید، شکسته شدن دیوارهای شیشه ای حتی اگر از جنس سخت فلز باشند توسط آدم امکان پذیر است، فورست گامپ به نقل از شما عامل عالم عاشق بود
  و این بهترین نسبتی بود که میشد به او داد.
  تحلیل دقیقتان باید مورد استفاده دیگر اساتید هم باشد و حتما تدریس شود، دانشگاههای ما فقط اکتفا کردند به مشتی تئوری که در جای خود خوب اما ناکافی است.
  از شما بابت اینکه نظرات ما برایتان اهمیت دارد سپاس گزارم
 • حسین :

  ۱ آذر ۱۳۹۲

  فارست گامپ (به انگلیسی: Forrest Gump)‏ فیلمی آمریکایی به کارگردانی رابرت زمکیس، محصول سال ۱۹۹۴ پارامونت پیکچرز است. فیلم برپایهٔ رمانی به همین نام اثر وینسنت گروم ساخته شده است.

  فارست گامپ یک موفقیت عظیم تجاری بود به طوری که در مجموع توانست ۶۷۷ میلیون دلار در گیشه جهانی کسب کند و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم آمریکا در آن سال شود.

  فارست گامپ نامزد دریافت ۱۳ جایزهٔ اسکار شد و از این تعداد ۶ جایزه را شامل جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای تام هنکس را بدست آورد.

  آقای درگی ضمن تشکر، در خصوص سوالتون، در این فیلم از نمادها استفاده فراوانی شده، هیچ سکانسی بی پشتوانه معنایی نیست. توصیه میکنم همه فیلم رو ببینند، اون هم با نگاه دقیق شما، شما از دید یه بیزنس من و استاد کامل نوشتید، من خودم از دید یه کاسب معمولی و دانشجو دیدمش، هر کدوممون میتونیم هزاران نکته از فیلم استخراج کنیم. از کار عالی شما و وقتی که برای ما خوانندگانتون میگذارید متشکرم. شاد و سربلند و همیشه مهرورز باشید
  پاسخ:سلام.ممنون از اطلاعات خوب شما که در اختیار همراهان قرار دادید.نگاههای متفاوت هم افزایی یادگیری را افزون می کند.شاد باشید
 • شادی :

  ۱ آذر ۱۳۹۲

  سلام با سپاس
  واقعا جالب بود متشکرم.فیلم بسیار قشنگی است توصیه میکنم کسانی که این فیلم را تماشا نکردند،حتما ببینند.
  پاسخ:سلام.ممنون.شاد باشید
 • ۱ آذر ۱۳۹۲

  با عرض سلام و احترام
  تحلیل زیبا و نگاه مو شکافانه اتان از دید یک استاد بازاریابی بسیار روح نواز است.
  ولی متاسفانه دسترسی به بعضی از منابع مصور در خیلی از موارد به سادگی صورت نمی پذیرد، و یا دست کم اطلاعات کمتری نسبت به آنها وجود دارد.
  لذا پیشنهاد اینجانب این است که_ هر چند خوب می دانم مشغله شما فوق العاده زیاد است_ اطلاعات چنین منابعی را در فاصله های زمانی معین در دسترس شاگردانتان قرار دهید..
  مجددا از حسن نظر جنابعالی و ارزشی که برای بازدید کنندگان قائلید کمال سپاسگزاری را دارم.
 • حسین :

  ۱ آذر ۱۳۹۲

  آقای درگی عزیز از بنده نوازیتان تشکر میکنم، گفتم شاید عوامل سازنده هم بشناسیم بد نباشد. ممنون که پاسخ من را با مهر فراوان دادید. هم افزایی یادگیری عبارت جالب و قابل تاملی است. امیدوارم به این نقطه دست یابیم که حتما شدنی است
  پاسخ:سلام.من بیشتر هدف یادگیری از تمام پدید ه ها از جمله فیلم ها را برای زندگی و کسب و کار تعقیب می کنم.
 • ۲ آذر ۱۳۹۲

  باسلام
  درود استاد درود خدا بر شما کاش در کنار شما بود م وشاگردی استاد رامیکردم بوسه بر دستان شما استاد زندگی زیباست
  پاسخ:سلام.سلام.با تمام افتخار خادم شما و تمام اهالی شریف بازاریابی ایران هستم.
 • باقرزاده :

  ۲ آذر ۱۳۹۲

  با سلام خدمت استاد بزرگ
  من اين فيلم دو بار نگاه كردم و سرشار از مطالب آموزنده كه بارزترينش صداقت بود. تشكر از مطالب خوبتون
  پاسخ:سلام.ممنون.موفق باشید
 • روح اله نوریان :

  ۳ آذر ۱۳۹۲

  استاد عزیز سلام
  ممنون از مطلب زیباتون من واقعا لذت بردم امیدوارم سالها زنده و سلامت باشید
  پاسخ:سلام.ممنون.موفق باشید
 • ۳ آذر ۱۳۹۲

  هم فیلم شاهکار است و هم تحلیل شما جالب.
  پاسخ:سلام.ممنون.امیدوارم همواره عالم عامل عاشق باشید
 • کاوه :

  ۶ آذر ۱۳۹۲

  با سلام
  درود به تحلیل زیبا از این فیلم_چنین تحلیلهایی زیبا همانند فیلم لذت بخشند .مرسی
  پاسخ:سلام.شاد و سربلند باشید